قلعه‌ یدیکوله استانبول را بیشتر بشناسید!

قلعه‌ یدیکوله استانبول را بیشتر بشناسید!

قلعه‌ یدیکوله استانبول (انگلیسی: Yedikule Fortress، ترکی: Yedikule Hisarı یا Yedikule Zindanları) یا قلعه هفت برج، در دوران امپراتوری روم شرقی، در جریان توسعه شهری ساخته شده است. این بنا در محله یدیکوله در فاتح قرار دارد.


ساخت قلعه اولین بار در اواخر قرن چهارم میلادی آغاز و پس از آن، بنا بارها تخریب و بازسازی شده است. طول دیوارهای قلعه یدیکوله ۲۲ کیلومتر می باشد. اسم قلعه از هفت برجی که بر فراز دیوار ها قرار گرفته اند انتخاب شده است.بناهای درون قلعه علاوه بر مقاصد دفاعی، به عنوان مکانی برای نگهداری گنجینه های امپراتوری، حصر و اعدام استفاده می شدند.

مسجد، آبنما ، اقامتگاه و پادگان در میان حیاط داخلی قلعه ساخته شده است. همچنین اقامتگاه و پادگان هم در این حیاط قرار دارند .این قلعه بخش جداگانه ای از شهر محسوب می شود. امروزه قلعه ی یدیکوله به موزه تبدیل شده و در ماه های تابستان در حیاط داخلی آن کنسرت های فضای باز اجرا می شوند. در سال های اخیر تئاتر فضای بازی در قلعه ساخته شده که فستیوال های فرهنگی در آن برگزار می شوند.پیشنهاد میدهیم در تور استانبول حتما از این بنا دیدن کنید.

تاریخچه قلعه‌ یدیکوله استانبول

تاریخچه قلعه‌ یدیکوله استانبول به عظمت خود بنا است و از اواخر قرن چهارم، زمانیکه تئودوسیوس کبیر در مکان کنونی قلعه طاق بزرگداشتی بنا کرد، آغاز می شود.در دوران بیزانس این طاق بزرگ را “دروازه ی طلایی” ( Porta Aurea ) می نامیدن و دسته های رژه از آن عبور می کردند. دروازه های این طاق قبلا با ورقه های طلا پوشانده شده بودند اما در اواخر دوران بیزانس درگاه طاق مهر و موم شد.

تصویری از داخل قلعه یدیکوله استانبول

کاربرد قلعه‌ یدیکوله استانبول در گذشته

چهار برج از هفت برج قلعه به عنوان بخشی از دیوار های تئودوسیوس و سه برج دیگر به دستور محمد فاتح ساخته شده است. در دوران سلطنت محمد فاتح، قلعه جهت نگهداری از خزانه ی امپراتوری به کار می رفت. در زمان سلطنت مراد سوم، خزانه به کاخ توپکاپی منتقل و یدیکوله به سیاهچال تبدیل گشت. یدیکوله به صورت زندانی برای سفیران خارجی و حاکمان ستمکار عثمانی در آمد و گاها برخی از این افراد در این مکان اعدام می شدند. در سال ۱۸۳۷ کاربرد قلعه به عنوان زندان متوقف گشت. پس از آن از یدیکوله برای نگهداری از شیر های کاخ توپکاپی، و بعد ها تولید باروت استفاده می شد.

واقعه های قلعه‌ یدیکوله استانبول

در زمان جنگ در دوران عثمانی، سفیران کشور های دشمن با دربار عالی رتبگان ( نخست وزیران عثمانی )، اغلب در قلعه ی یدیکوله زندانی می شدند. آن دسته از کتیبه های آلمانی و لاتین واقع در “برج سیاه چاله” که هنوز خوانا هستند، تاریخ تاریک قلعه را بازگو می کنند.

نمایی از اطراف قلعه یدیکوله استانبول

سلطان عثمان دوم، در سن ۱۷ سالگی، در جریان شورش سپاه ینی چری ها در این مکان ( ۱۶۲۲ ) اعدام شد؛ خرقه ای که او در هنگام به قتل رسیدن به تن داشت امروزه در کلکسیون لباس های کاخ توپکاپی به معرض نمایش گذاشته شده است.

آخرین امپراتور ترابوزان، دیوید مگاس کومننوس، کنستانتین برانکاونو از والاچیا و خانواده اش، پادشاه سایمون اول از کارتلی و تعدادی از سران پاشا های عثمانی از جمله ی کسانی بودند که در این قلعه اعدام شدند. امپراتوری عثمانی با حصر سفیر روس، الکسی میخائیلوویچ اوبرسکوف و تمامی کارکنان سفارت روسیه در قلعه ی یدیکوله، در سال ۱۷۶۸ به روسیه اعلان جنگ کرد.

آدرس قلعه‌ یدیکوله استانبول

Yedikule Mahallesi, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul, Turkey

راسنی اگر قصد سفر به شهر استانبول را دارید،خواهشمندیم برای رزرو تور استانبول ارزان با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.
منبع
Wikipedia
golfamsafar

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *