آرامگاه نادرشاه افشار،یادبود پادشاهی بزرگ – سلوی سیر

درباره آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار بنایی است که به یادبود وی در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) شهر مشهد واقع است . این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. این مکان بعد از حرم مطهر امام رضا (ٔع) دومین مکان گردشگری در مشهد به شما می رود. گفته می‌شود قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار سال ۱۲۹۶ شمسی در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور انتقال داد. نقل شده است که نادرشاه افشار، در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد داده بود و این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد.

تصویری از آرامگاه نادرشاه افشار

این بنای جدید که در محل فعلی آرامگاه نادرشاه افشار قرار داشت مدتی برپا بود تا این‌که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ شمسی درصدد برآمد تا آرامگاهی مناسب برای نادرشاه در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه احداث کند و این کار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید و ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار در تاریخ ۱۲ فروردین ماه سال ۱۳۴۲ به همت انجمن آثار ملی ایران در باغ نادری بازگشایی شد. انجمن آثار ملی طرح مقبره نادر شاه افشار را در اسفندماه ۱۳۳۳ به مسابقه گذاشت و در مرداد ماه ۱۳۳۴ طرح هوشنگ سیحون برنده مسابقه اعلام شد و این طرح در شورای هنرهای زیبای دانشگاه تهران تایید و برای ساخت به انجمن آثار ملی معرفی شد و همزمان با ساخت مقبره طرح مجسمه نادر شاه به استاد ابوالحسن صدیقی سفارش داده شد و وی موظف شد مجسمه نادر شاه سوار بر اسب را در محل مشخص شده در طرح سیحون نصب کند.

انجمن آثار ملی، در مهر ۱۳۳۵ عملیات ساختمانی بنای آرامگاه نادر و عمارت فرعی و محوطه سازی آن را به شرکت ساختمانی کا.ژ.ت واگذار کرد. این آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار موزه به نام موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادر شاه تشکیل شده است.

در تالار موزه اسلحه به انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد و تالار موزه دوم که از سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است.مساحت کلی آرامگاه و باغ حدود ۱۴ هزار متر مربع است و باغ از چهار طرف به چهار خیابان متصل است و دیواری با سنگ گرانیت و با تلفیق نرده‌های آهنی به نقش تبرزین دور مقبره کشیده شده است و بنای اصلی آرامگاه به مساحت ۱۲ هزار متر مربع سه ایوان شرقی جنوبی و غربی متصل به یکدیگر، سه راهرو و پله دارد.

اصل بنا چهار قسمت دارد، تالاری به طول و عرض ۵/۱۵ در ۴/۸ متر که هفت پنجره بزرگ به طرف جنوب دارد و فضای اصلی مقبره ۱۵ در ۱۵ متر و دو طرف آن به عرض تقریبی ۴ متر و ارتفاع ۵/۲ متر است و ۱۶ ستون یکپارچه سنگی به ارتفاع ۲۶/۲ متر در اطراف مقبره قرار دارد همچنین سقف مقبره بیش از ۶ متر ارتفاع دارد که قبر نادر در گوشه آن قرار گرفته و دیوار اطراف مقبره از مرمر قرمز رنگ ساخته شده است.در گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان واقع است که وی از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین ایرانی بود که دوره آموزش خلبانی دید و طراحی سنگ مزار وی را هوشنگ سیحون برعهده گرفت.

پیشنهاد میدهیم با رزرو تور مشهد و تورهای لحظه آخری از این بنای بینظیر دیدن کنید.

منبع : wikiwall

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *