بازار ادویه استانبول را بیشتر بشناسیم – سلوی سیر

بازار ادویه استانبول

بازار ادویه استانبول ( انگلیسی: Spice Bazaar، ترکی: Mısır Çarşısı، به معنای بازار مصری ) واقع در ضلع جنوبی پل گالاتا در نزدیکی اسکله ی امین اونو، مملو از عطر سحر آمیز شرق است. این بازار که مربوط به قرن ۱۷ ام می باشد، یکی از قدیمی ترین بازار های سرپوشیده ی استانبول است. با اینکه هر ساله تعداد غرفه هایی که بدلیجات میفروشند افزایش می یابد، این بازار هنوز هم مکان مناسبی جهت خرید مواد خوراکی میباشد.


از آنجایی که این بازار را با مالیات هایی که از مصر می گرفته ساخته شده بود، بازار را با نام بازار مصری ها می شناختند. کلمه ی mısır در ترکی دو معنا دارد: “مصر” و “ذرت”. به همین دلیل در برخی مواقع نام بازار به اشتباه “بازار ذرت” ترجمه می شود.

تاریخچه معماری بازار ادویه

تعدادی سند وجود دارند که بیان می کنند نام بازار در ابتدا “بازار جدید” بوده است. ساختمان بازار وقف مسجد جدید شده بود و در سال ۱۶۶۰ با عایدی های حاصل از ایالت عثمانی مصر ساخته شد. خود ساختمان بازار بخشی از مجتمع ( külliye ) مسجد جدید است. درآمد حاصل از مغازه های اجاره داده شده ی بازار صرف نگهداری از مسجد می شد.

نمایی از بازار ادویه استانبول

نمایی از بازار ادویه استانبول;

طراحی بنا توسط معمار دربار، کوجه قاسم آقا ( Koca Kasım Ağa ) صورت گرفت، اما کار ساخت و ساز بنا در آخرین ماه های سال ۱۶۶۰ تحت نظارت یکی دیگر از معماران دربار به نام مصطفی آقا آغاز گشت؛ آتش سوزی بزرگ استانبول ( ۱۶۶۰ ) که در تاریخ ۲۸ جولای ۱۶۶۰ آغاز شده و بیشتر از دو روز طول کشید، بیشتر محله های شهر را تخریب کرد.

نمایی زیبا از بازار ادویه استانبول

نمایی زیبا از بازار ادویه استانبول;

پس از آتش سوزی، یک برنامه ی بازسازی و توسعه در شهر آغاز شد که شامل ادامه ی ساخت و ساز مسجد جدید در سال ۱۶۶۰ ( ساخت و ساز مسجد که بین سال های ۱۶۰۳ و ۱۶۶۰ متوقف شده بود نهایتا بین سال های ۱۶۶۰ و ۱۶۶۵ تکمیل شد ) و آغاز ساخت بازار ادویه در همان سال می شد ( تمامی ساختمان های مجتمع مسجد جدید از جمله بازار ادویه به دستور تورهان خدیجه سلطان ( Sultana Turhan Hatice )، والده سلطانِ سلطان محمد چهارم ساخته شدند ).

محتوای داخل بازار ادویه استانبول

در زمان ساخت بازار، هزاران ادویه از کشور های خاور دور مانند هند و چین، به همراه گیاهان درمانی و دارو هایی مخصوص هر گونه بیماری ای در بازار ادویه فروخته می شدند.ادویه های رنگارنگ به همراه راحت الحلقوم های جواهر مانند، زینتی برای چشم های هزاران توریست در تور استانبول و افراد محلی ای می باشند که هر روزه به این مکان سر می زنند. غرفه های این بازار همچنین خاویار، گیاهان خشک شده، عسل، آجیل و میوه ی خشک را می فروشند.

نمایی از داخل بازار ادویه استانبول

نمایی از داخل بازار ادویه استانبول;

بازار ادویه شامل ۸۵ فروشگاه ادویه، شیرینی و خوراکی های ترکی، جواهر، سوغاتی، میوه ی خشک و آجیل است. این بازار هنگام تعطیلات مذهبی و عمومی بسته می باشد.

کاربرد بازار ادویه استانبول

سابقا بازار ادویه همانند داروخانه ای طبیعی عمل می کرد. معمولا در بیرون مغازه ها نسخه هایی جهت ساخت دارو از ترکیب چندین گیاه نصب می شدند تا اگر مشتری ها تمایلی به دسترسی به این دارو ها داشتند، این گیاهان را خریداری کنند. این رسم امروزه همچنان پا بر جاست. بسیاری از مغازه های بازار، ادویه ها و گیاهانی را می فروشند که برای درمان بسیاری از بیماری ها موثرند.

اطراف بازار ادویه استانبول

با اینکه تعداد بیشماری مرکز خرید و سوپر مارکت در استانبول وجود دارند، خرید در بازار ادویه هنوز هم یکی از سنت های محبوب و دلپذیر برای شهروندان استانبول است. خیابان حصیرجیلار ( Hasırcılar Caddesi ) جاده ی باریک و رنگارنگی است که از ساختمان بازار به سمت غرب راه دارد و مغازه های زیادی در آن وجود دارند که ادویه، میان وعده و لوازم خانه می فروشند. پس از چندین بلوک به سمت غرب در امتداد حصیرجیلار، مسجد رستم پاشا قرار گرفته است که یکی از آثار ارزشمند معماری به شمار می رود.

چگونه به بازار ادویه استانبول برویم؟

برای رسیدن به بازار ادویه استانبول می توانید از ترموا و مترو استفاده کنید و در ایستگاه امینیو از قطار پیاده شوید و به آسانی به بازار ادویه استانبول بروید.

آدرس بازار ادویه استانبول

Rüstem Paşa, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey
استانبول, ترکیه

ساعت کار بازار ادویه استانبول

بازار ادویه همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۷:۳۰ بعد از ظهر، به استثناء یکشنبه ها در ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر، باز است. همچنین در تعطیلات عمومی و مذهبی تعطیل می باشد.

امیدواریم که این مطلب در سفر به شهر استانبول برای شما مفید واقع شده باشد.

خواهشمندیم در صورتی که قصد سفر به شهر استانبول را دارید،برای رزرو تور استانبول ارزان و تورهای لحظه آخری با ما در تماس باشید.

منبع : بادساگروپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *