قلعه روملی حصار را بیشتر بشناسید – سلوی سیر

قلعه روملی حصار استانبول

استانبول یکی از شهر های تاریخی ترکیه میباشد و یکی از آثار بجا مانده از تاریخ این شهر قلعه روملی حصار است، این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی استانبول پذیرای توریست های فراوانی میباشد. روملی حصار یکی از قلعه های مشهور کشور ترکیه است که دارای بنای بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل میباشد. این قلعهٔ بسیار زیبا توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است.


آشنایی با قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار استانبول ( انگلیسی: Rumelian Castle یا Roumeli Hissar Castle، ترکی: Rumelihisarı ) که به آن قلعه ی بوازکِسِن ( Boğazkesen Castle ) نیز می گویند، در منطقه ی ساری یِر استانبول، بر تپه ای در ساحل «روملی» در شهر استانبول در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده است.این قلعه عظیم برجسته ترین جاذبه این بخش از تنگه ی بسفر به شمار می آید که میتوانید در تور استانبول از آن بازدید کنید.

پیشینه قلعه روملی حصار استانبول

سلطان محمد دوم بین سال های ۱۴۵۱ و ۱۴۵۲ دستور ساخت قلعه ی روملی حصار را داد تا در طی محاصره ی شهر با داشتن تسلط بر رفت و آمد های دریایی در تنگه ی بسفر، از رسیدن کمک از طریق دریای سیاه به قسطنطنیه – مخصوصا از طرف مستعمرات ژنوایی مانند کافا ( فئودوسیا امروزی )، سینوپ و اماسرا – جلوگیری کند.

تصویری از قلعه روملی حصار استانبول

در تلاش های قبلیِ عثمانی ها، به دلیل انسداد تنگه ی بسفر توسط ناوگان بیزانسی ها، سلطان مراد دوم برای فتح قسطنطنیه به مشکل برخورده بود؛ به همین دلیل عثمانی ها از ضرورت وجود قلعه ای دیگر در مقابل آنادولو حصار آگاه بودند.
سلطان محمد دوم، فرزند مراد دوم، در طول آماده شدن برای فتح قسطنطنیه، سریعا پس از دومین به سلطنت رسیدنش به ضرورت ساخت قلعه پی برد. او از قبول درخواست صلح کنستانتین یازدهم که از نیت سلطان آگاه بود سر باز زد. ساخت بنا در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ آغاز شد؛

نام گذاری هر سه قلعه

هر کدام از سه برج اصلی قلعه از روی اسم پاشاهایی که بر ساختشان نظارت داشتند نامگذاری شدند: صدراعظم جاندرلی خلیل پاشا ( Sadrazam Çandarlı Halil Pasha ) که برج بزرگ کنار دروازه را ساخت، زانوس پاشا ( Zağanos Pasha ) که برج جنوبی را بنا نهاد و ساریجا پاشا ( Sarıca Pasha ) که برج شمالی تحت نظارت او ساخته شد. سلطان شخصا به بازرسی فعالیت های صورت گرفته در محل ساخت و ساز می پرداخت.

تصویری زیبا از سه برج قلعه روملی حصار استانبول

با کمک هزاران بنّا و کارگر، ساخت قلعه در طول چهار ماه و ۱۶ روز در تاریخ ۳۱ آگوست ۱۴۵۲ کامل شد.شما میتوانید با انتخاب تور استانبول برای بازدید از این مکان اقدام نماید.

کاربرد قلعه روملی حصار استانبول در گذشته

پس از کامل شدن قلعه، محمد برای تمام کشتی هایی که از تیررس توپ های جنگی عبور می کردند مالیات تعیین کرد. یک کشتی ونیزی که سیگنال های توقف را نادیده گرفته بود با یک شلیک غرق شد و تمامی خدمه اش به جز کاپیتان کشتی سر زده شدند؛

کاپیتان به شکل یک مترسک به چوب آویخته شد تا برای دیگر دریانوردان عبرتی شود. بعد ها این توپ های جنگی تا نیمه ی دوم قرن ۱۹ ام جهت خوشامدگویی به پادشاه هنگام عبور از دریا استفاده شدند.در نهایت زمانیکه دو قلعه ی دیگر در بالای تنگه ی بسفر، جاییکه تنگه به دریای سیاه وصل می شود، ساخته شدند، قلعه ی روملی حصار که به کنترل عبور و مرور کشتی ها از تنگه ی بسفر اختصاص داده شده بود اهمیت استراتژیک خود را از دست داد. در قرن ۱۷ ام از قلعه به عنوان زندانی برای زندانی های جنگ استفاده می شد.

مرمت و کاربرد امروزی قلعه روملی حصار استانبول

در سال ۱۹۵۳ به دستور رئیس جمهور جلال بایار، ساکنین قلعه نقل مکان کرده و مرمت گسترده ای در تاریخ ۱۶ می ۱۹۵۵ آغاز و تا ۲۹ می ۱۹۵۸ ادامه یافت. از سال ۱۹۶۰ به بعد روملی حصار به موزه و تئاتر فضای باز جهت برگزاری کنسرت های مختلف در فستیوال های ماه های تابستان برای بازدید کننده گان تور استانبول تبدیل شده است.

تصویری از یک میز در قلعه روملی حصار استانبولمعماری قلعه روملی حصار استانبول

استحکامات قلعه روملی حصار استانبول شامل یک برج کوچک، سه برج اصلی و ۱۳ برج نگهبانی کوچک واقع بر دیوار های متصل کننده ی برج های اصلی می شود. یکی از برج های نگهبانی به شکل منشوری چهار گوشه، شش برج دارای ساختاری به شکل منشور چند گوشه و شش برج دیگر استوانه ای می باشند. برج اصلیِ واقع در شمال – ساریجا پاشا – به شکل استوانه ای نُه طبقه بوده و ۲۸ متر ارتفاع و ۲۳/۳۰ متر قطر دارد و ضخامت دیوار هایش هفت متر می باشد.

تصویری از برج و دیوارهای قلعه روملی حصار استانبول

برج خلیل پاشا که در وسط قلعه واقع شده و به آب مشرف است نیز نُه طبقه داشته و به شکل منشوری ۱۲ گوشه است. این برج ۲۲ متر ارتفاع و ۲۳/۳۰ متر قطر داشته و ضخامت دیوار هایش ۶/۵۰ متر می باشد.
برج اصلی واقع در جنوب، زانوس پاشا، تنها هشت طبقه دارد. این برج استوانه ای ۲۱ متر ارتفاع، ۲۶/۷۰ متر قطر و دیوار هایی با ضخامت ۵/۷۰ متر را دارا می باشد. فضای داخل هر برج به وسیله ی طبقات چوبی تقسیم شده که هر کدام مجهز به یک کوره می هستند.

بخشهای دیگر قلعه روملی حصار استانبول

خانه هایی چوبی برای سربازان و یک مسجد کوچک – اهدا شده از طرف سلطان در زمان ساخت قلعه روملی حصار استانبول – نیز در قلعه وجود دارند. از مسجد تنها بدنه ی مناره ی آن باقی مانده است اما مسجد کوچکی که در اواسط قرن ۱۶ ام به قلعه اضافه شده بود امروزه کاملا از بین رفته است.

آب قلعه از یک آب انبار بزرگ واقع در زیر مسجد تامین شده و به وسیله ی سه آبنمای داخلی در بنا توزیع می شد که از این آبنما ها امروزه تنها یکی از آن ها سالم مانده است و دو لوحه کتیبه نیز روی دیوار های روملی حصار قرار دارند.

افسانه ای راجع به ساخت قلعه روملی حصار استانبول

به نقل از افسانه ها، جهت سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت روملی حصار، سلطان محمد مسئولیت هر کدام از سه برج اصلی قلعه را به یکی از وزرایش سپرد. اگر هر یک از وزیر ها طبق برنامه ی زمانی فشرده ی چهار ماهه موفق به تکمیل ساخت برجشان نمی شدند، بهای این شکست را با جانشان می دادند.

اطلاعات قلعه روملی حصار استانبول
  • نام لاتین قلعه روملی حصار: Rommeli Hesari Istanbul
  • امکانات رفاهی اطراف قلعه : در مجاورت قلعه ایستگاه اتوبوس روملی حصار و چندین کافه و رستوران قرار دارند.
  • آدرس قلعه روملی حصار: قلعه روملی حصار در تنگه بسفر در ساحل «روملی» در شهر استانبول در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده است.
  • نشانی: Rumeli Hisarı, ۳۴۴۷۰ Sarıyer, Istanbul, Turkey
  • روز های بازدید قلعه روملی حصار: همه روز های هفته به جز چهارشنبه
  • ساعات بازدید قلعه روملی حصار: ۹ الی ۱۸

شما میتوانید با انتخاب و رزرو تور استانبول و سپس سفر به این شهر از زیبایی های این مجموعه بازدید به عمل بیاورید.برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در تماس باشید.

منبع
Bestgasht
Wikipedia
golfamsafar

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *