کاخ بیلربی استانبول دارای چه خصوصیاتی است؟ – سلوی سیر

کاخ بیلربی استانبول

کاخ بیلربی (انگلیسی: Beylerbeyi ترکی : Beylerbeyi Sarayı) به معنای کاخ اربابِ اربابان است،این کاخ بر ساحل آسیایی تنگه بسفر در محله ی بیلر بی واقع شده است. بیلر بی با موقعیت مکانی خوبی که دارد اقامتگاه تابستانی سلاطین در آن زمان بوده است.در ادامه با ما باشید.


پیشینه کاخ بیلربی استانبول

کاخ بیلربی استانبول در سبک معماری “امپراتوری روم” ساخته شده و پلانی به سبک عثمانی دارد. مهمانان خارجی مهمی که در ماه های تابستان به بازدید امپراتوری عثمانی می آمدند در این کاخ اقامت داده می شدند؛ از جمله ی این مهمانان می توان به امپراتریس اوژنی از فرانسه و دوک اعظم نیکولاس از روسیه اشاره کرد.

امپراتریس اوژنی در سال ۱۸۶۹ در راه رفتن به افتتاحیه ی کانال سوئز، از کاخ بیلر بی دیدن کرد و مادر سلطان، پرتِونیال سلطان، به دلیل اینکه او در حال گرفتن بازوی عبدالعزیز به کاخ وارد شده بود به او سیلی زد. با وجود این خوشامدگویی خشن، اوژنی به حدی تحت تاثیر شکوه کاخ بیلر بی قرار گرفته بود که دستور داد نمونه ای از پنجره ی موجود در پذیرایی کاخ را برای اتاقش در کاخ تویلری بسازند.

دوک و دوشس ویندزور نیز از جمله ی دیگر افراد مهمی هستند که از کاخ بیلر بی دیدن کرده اند. سلطان عبدالحمید دوم پس از برکنار شدن، شش سال آخر عمر خود را ( ۱۹۱۸-۱۹۱۲ ) در این کاخ در حصر سپری کرد. سلاطین دیگر در ماه های زمستان در کاخ دلمه باغچه اقامت داشتند و تنها در تابستان به کاخ بیلر بی می آمدند.

معماری و دکوراسیون کاخ بیلربی استانبول

پلان کاخ بیلربی به شکل مستطیلی است که طولش مقابل تنگه ی بسفر قرار گرفته است. در این بنا شش سرسرای بزرگ و ۲۴ اتاق در دو طبقه وجود دارند؛ این طبقات بر فراز یک سرداب خدمات بر افراشته شده اند که سابقا از آن به عنوان آشپزخانه و انبار استفاده می شد.

باغ کاخ بیلر بی استانبول

باغ کاخ بیلر بی استانبول

کاخ به دو بخش مردانه – سلاملیک ( selamlik ) – و زنانه – حرمسرا ( Harem ) – تقسیم می شود که ورودی های جداگانه ای دارند. از سلاملیک برای انجام امور کشور استفاده می شده است؛ به همین دلیل این بخش دکوراسیون بسیار آراسته ای دارد، در حالیکه حرمسرا تنها جهت استفاده ی بانوان بود و دکوراسیون ساده ای داشت.دیدن این کاخ بی نظیر در تور استانبول خالی از لطف نیست.

لوازم داخل کاخ بیلربی استانبول

به جز پلان عثمانی ساختمان، هر سازه و شی دیگری که در کاخ بیلر بی قرار دارد، از جمله بیشتر اثاثیه، لوستر ها و دیگر تزئینات، متقارن هستند و ظاهری اروپایی دارند. نمای خارجی بنا از سنگ و مرمر و داخل آن از دیوار های آجری و کفِ چوبی ساخته شده است. کف ساختمان با حصیر های مصری پوشانده شده است که در زمستان در برابر رطوبت و در تابستان در برابر گرما مقاومت نمایند. باقی فضای داخلی با لوستر های بوهمین کریستال، ساعت های فرانسوی و گلدان های پورسلین چینی، ژاپنی، فرانسوی و ترکی تزئین شده است.

نمایی از دکوراسیون کاخ بیلر بی استانبول

نمایی از دکوراسیون کاخ بیلر بی استانبول;

تعداد زیادی نقاشی رنگ روغن، نشان دهنده ی نیرو های دریایی روی دیوار ها و کتیبه هایی به زبان عربی روی سقف وجود دارند. سرسرایی که حوض بیضی شکل در آن قرار گرفته و “سرسرای آبی” ( سرسرای تشریفات )، جالب ترین تالار های کاخ هستند و “اتاق دریاسالار” واقع در طبقه ی همکف، پر جزئیات ترین بخش کاخ می باشد. از آنجایی که کاخ جهت استفاده در زمستان طراحی نشده بود، هیچ سیستم گرمایشی ای در آن وجود ندارد.

باغ های کاخ بیلربی استانبول

باغ های کاخ بیلر بی مملو از درختان مختلف هستند و چشم انداز بی نظیری از تنگه بسفر ارائه می دهند. دو کابین کوچک دریایی در کنار اسکله وجود دارند که سلطان ها عادت داشتند چای و قهوه ی خود را در آن جا بنوشند و در عین حال از منظره ی کشتی ها و قایق های در حال گذر لذت ببرند. پشت باغ یک تونل قدیمی و یک باغ تراس دار قرار گرفته است.

داخل باغ تراس دار دو عمارت وجود دارند: کابین ساری ( Sari، زرد ) کنار استخر واقع در تراس بالایی، و کابین مرمر ( Mermer ) که آبنمایی در داخل آن قرار گرفته و دیوار هایش مرمرین می باشند. کابین آهیر ( Ahir، اصطبل )، ساختمان مستطیلی طویلی مختص به اسب های سلطان است که دارای یک استخر کوچک مرمر و ۲۰ آخور می باشد و سقف ورودی اش با نقاشی هایی از اسب آراسته شده است.

آدرس کاخ بیلربی استانبول

TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar), Dolmabahçe Sarayı – Beşiktaş

ساعات بازدید از کاخ بیلربی استانبول

این کاخ از ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر (دوشنبه و پنجشنبه تعطیل می باشد) پذیرای بازدید کننده گان تور استانبول میباشد و به مشا پیشنهاد میدهیم با رزرو تورهای لحظه آخری از این کاخ بینظیر دیدن کنید.

هزینه بلیط ورودی کاخ بیلربی استانبول

۱۰ لیره ترک

منبع
Wikipedia
golfamsafar

badsagroup

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *