آب انبار بازیلیکا در کجای استانبول واقع شده است؟ – سلوی سیر

آب انبار بازیلیکا استانبول

آیا آب انبار بازیلیکا را می شناسید؟آیا دوست دارید در تور استانبول با بزرگترین و مجلل ترین آب انبار شهر استانبول که به دست امپراتوری روم ساخته شده است آشنا شوید؟در ادامه همراه ما باشید تا با معرفی آب انبار بازیلیکا در خدمت شما باشیم.


آب انبار بازیلیکا با بیش از سیصد ستون قوسدار با سرستون های قرنتی، مانند یک قصر به نظر می رسد و به همین دلیل آب انبار با نام جدیدتر قصرغرق شده خوانده می شود. این آب انبار بین مردم محلی به آب انبار زیرزمینی معروف است.در زمان امپراتوری روم که استانبول در واقع قسطنطنیه بود، و سپس امپراتوری بیزانس، صدها مخزن زیرزمینی برای ذخیره آب ساخته شد.بزرگترین و مجلل ترین آنها آب انبار بازیلیکا است، که در زیر میدان بزرگ بیزانس قرار گرفته است.

آب انبار بازیلیکا برجسته ترین قسمت این آب انبار دو سر غول پیکر هیولای افسانه ای مدوسا است. سرهای هیولا به عنوان تکیه گاه در زیر دو ستون شمالی آب انبار استفاده شده است. یکی از آنها وارونه و دیگری به کنار چرخیده است این حالت عجیب آنها و راز منشاء آن توجه بیشتر بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. گفته می شود که این حالت آنها برای مقابله با نگاه مرگبار مدوسا است.

آب انبار بازیلیکا 1

تاریخچه آب انبار بازیلیکا استانبول

ساخت آب انبار توسط امپراتور ژوستینین یکم دستور داده شد و در سال ۵۳۲ برای تامین آب کاخ بزرگ قسطنطنیه و ساختمان های اطراف ساخته شد. این ساختمان ۱۴۰ متر طول و ۷۰ متر عرض دارد و ظرفیت آن ۱۰۰ هزار لیتر آب است.این مکان به سقفی با ۳۳۶ ستون مرمر مجهز شده که هرکدام ۹ متر ارتفاع و در محل دقیقی قرار دارد. خیلی از این ستون ها از ویرانه های ساختمان های قدیمی و احتمالا از بخش های مختلف امپراتوری به قسطنطنیه آورده شده اند. از این ستون ها در کلیسای ایا صوفیه هم استفاده شده است.

آب انبار بازیلیکا 2 بعد از این که استانبول در سال ۱۴۵۳ توسط عثمانی ها فتح شد، آنها تسهیلات آبی خود را در شهر بنا نهادند چون آنها آب جاری را به آب ساکن ترجیح می دادند.آب انبار بسته و فراموش شد، یک قرن بعد، وقتی محقق هلندی پترس گیلیوس در قسطنطنیه به دنبال آثار باستانی بیزانس بود، داستان هایی در مورد اهالی نزدیک ایاصوفیه شنید که چگونه با سطل از حفره های زیرزمینشان آب می آوردند.او کشف های زیادی به عمل آورد اما حتی بعد از این کشف ها،عثمانی ها رفتار خوبی با آب انبار نداشتند و آن را به زباله دان تبدیل کردند.

امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

منبع : بادساگروپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *