پارک امیرگان استانبول،محل برگزاری جشنواره های مختلف – سلوی سیر

پارک امیرگان استانبول را بیشتر بشناسید.

بخشی از جاذبه های شهر استانبول را مانند هر شهر دیگری در دنیا، پارک های آن تشکیل می دهند که پارک امیرگان استانبول یکی از بهترین آنهاست.این پارک به دلیل برگزاری جشنواره های مختلف مخصوصا جشن واره گلها شهرت دارد و یکی از جاذبه های توریستی استانبول به حساب می آید.برای اطلاعات بیشتر همراه بادساگروپ باشید.


آشنایی با پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول ( انگلیسی: Emirgan Park، ترکی: Emirgan Korusu یا Emirgan Parkı ) یکی از بزرگترین پارک های عمومی ترکیه است، این پارک بر دامنه ای در امتداد سواحل تنگه بسفر قرار دارد و مساحت ۴۷۰۰۰۰ متر مربع را پوشش می دهد. پارک امیرگان که امروزه تحت مالکیت و نظارت شهرداری شهر استانبول می باشد، توسط دیوار های مرتفع محاصره شده است.

درون پارک دو تالاب مصنوعی و بیش از ۱۲۰ گونه گیاهی وجود دارند. پارک امیرگان با داشتن مسیر هایی مخصوص دویدن و میز های پیک نیک، تفرجگاه محبوب مردم محلی و گردشگران تور استانبول محسوب می شود ( مخصوصا هنگام تعطیلات و آخر هفته ها ).

گونه های گیاهی پارک امیرگان استانبول

قابل توجه ترین گونه های نادر درخت که در فضای پارک امیرگان یافت می شوند از این قرارند: کاج سنگی، کاج ترکی، کاج حلبی، کاج آبی، صنوبر سفید شرقی، کاج دریایی، سرو ژاپنی، صنوبر نروژی، صنوبر آبی، سدر اطلس، سرو لبنانی، سدر هیمالیا، راش، درخت زبان گنجشک، ساپیندوس، بید بابل، بلوط مجارستانی، صنوبر سفید کلرادو، درخت پر سیاوشان مویی، سدر مخصوص بُخور کالیفرنیا ، درخت ماموت ساحلی و درخت کافور.تصویری زیبا از گونه های مختلف درختان در پارگ امیرگان استانبول

گذشته پارک امیرگان استانبول

درگذشته تمامی مساحتی که پارک امیرگان امروزه در آن قرار گرفته، با درخت های سرو پوشانده شده بود و “جنگل سرو” نامیده می شد. زمانیکه زمین غیر مسکونی این منطقه در اواسط قرن ۱۶ ام به نشانچی فریدون بِی، صدر اعظم امپراتوری عثمانی، اعطا شد، نام این جنگل به “پارک فریدون بی” تغییر پیدا کرد.

در قرن ۱۷ ام، سلطان مراد چهارم این ملک را به فرمانروای صفوی، امیر گونه خان اهدا کرد زیرا امیر گونه خان قلعه محاصره شده اش را بدون هیچ مقاومتی به او تسلیم کرده و به همراه او به استانبول رفته بود. از این رو، فریدون بی پارک به “امیرگونه” تغییر نام داد و در گذر زمان به “امیرگان” تبدیل شد.

تصویری زیبا از محوطه پارک امیرگان استانبول

در گذر قرن ها، مالکِ پارک امیرگان چندین بار عوض شد و در پایان سال های ۱۸۶۰، پارک امیرگان به خدیو اسماعیل پاشا، فرماندار عثمانیِ مصر و سودان، تعلق گرفت. او از فضای پارک به عنوان حیاط پشتی خانه ی ساحلی ( yalı ) بزرگ و چوبی ای که در ساحل تنگه ی بسفر ساخته بود استفاده کرد. پس از آن، خدیو اسماعیل پاشا درون پارک سه عمارت چوبی ساخت که امروزه نیز پابرجا هستند.

وارثان خدیو در سال های ۱۹۳۰ پارک امیرگان را به تاجر ثروتمند اسلحه، سَتوت لطفی توزان، فروختند و او زمین های پارک و سه عمارت موجود در آن را در سال های ۱۹۴۰، در زمان فرمانداری شهردار لطفی کِردار، به شهر استانبول بخشید. بین سال های ۱۹۸۳-۱۹۷۹، “باشگاه گردشگری و اتومبیل ترکیه” تحت مدیریت چلیک گولرسوی، سه عمارت تاریخی – که از روی رنگشان عمارت زرد، عمارت صورتی و عمارت سفید نام گذاری شده اند – را مرمت کرد و در های این عمارت ها به عنوان کافه و رستوران به روی عموم گشوده شدند. جهت احیاء سنت کاشت لاله در استانبول، در سال های ۱۹۶۰ باغ مخصوصی در پارک امیرگان احداث شد.

آشنایی با سه امارت پارک امیرگان استانبول

۱_ عمارت زرد پارک امیرگان

عمارت زرد ( Sarı Köşk )، خانه ی بزرگ چوبی ای به شکل کلبه می باشد که بین سال های ۱۸۷۱ و ۱۸۷۸ به دستور خدیو اسماعیل پاشا به عنوان کابین شکار و مهمان خانه ساخته شده است. این عمارت دو طبقه، یک تراس و یک زیرزمین دارد و با داشتن ۴۰۰ متر مربع مساحت در مرکز پارک واقع شده است. چهار اتاق، یک سرسرا و یک آشپزخانه در طبقه ی پایین و سه اتاق و یک سالن در طبقه ی بالا ی عمارت وجود دارند.

تصویری از یکی از عمارت های چوبی پارک امیرگان استانبول

از ابتدای ساخت عمارت، تنها مالکانش از آن استفاده می کردند؛ در اوایل سال های ۱۹۸۰، عمارت با تلاش مسئولین در طول چهار ماه مرمت و با اثاثیه آنتیک تزئین گشت و به عنوان کافه تریا عمومی افتتاح شد. عمارت زرد که پایه اصلی پارک امیرگان می باشد، از سال ۱۹۹۷ توسط بِلتور، شرکت گردشگری شهرداری شهر این خدمات را برای بازدید کننده گارن تور استانبول فراهم کرد.این مجموعه در زمستان و تابستان می تواند از حدود ۱۰۰ مهمان در عمارت پذیرایی کند.

۲_ عمارت صورتی پارک امیرگان

عمارت صورتی ( Pembe Köşk ) یک خانه ی متداول عثمانی با دو طبقه است. رنگ اولیه بنا به رنگ گل شمعدانی صورتی بوده است. تزئینات زیبا عمارت نمایانگر تاریخچه باشکوهش میباشد.

تصویری از عمارت صورتی پارک امیرگان استانبول در آخر هفته ها از عمارت به عنوان کافه تریا استفاده می شود. همچنین می توانید از ساختمان جهت برگزاری همایش ها و مراسم ازدواج بهره استفاده کنید. بنا در ماه های تابستان قادر به اقامت دادن تا ۳۵۰ نفر مهمان و پذیرش ۵۰۰ نفر برای مهمانی ها است.

۳_عمارت سفید

عمارت سفید ( Beyaz Köşk ) سومین عمارتی است که توسط خدیو اسماعیل پاشا در پارک امیرگان ساخته شده است و تنها ۱۵۰ متر از عمارت زرد فاصله دارد. این ساختمان چوبی دو طبقه دارای ویژگی های معماری سبک نئو کلاسیک می باشد. عمارت سفید در طول روز به عنوان کافه تریا و عصر ها به عنوان رستوران غذا های ترکی-عثمانی ارائه ی خدمات می کند.

تصویری از عمارت سفید پارک امیرگان استانبول بهترین زمان برای بازدید از پارک امیرگان استانبول

در ماه آوریل، زمانیکه بیش از ۱۱ میلیون گل لاله در پارک ها و خیابان های استانبول شکوفه میزنند، روز های سرد زمستان جای خود را به رنگ های روشن بهار می دهند.یکی از بهترین زمان ها برای سفر و انتخاب تور استانبول ، زمان برگذاری “فستیوال لاله ” میباشد.این مراسم همه ساله به میزبانی شهرداری شهر استانبول برگزار می شود، فرا رسیدن فصل بهار،گرفتن جشن های مختلف همه از تلاش طولانی مدت کشور ترکیه است که مردم از این سازمان تقدیر به عمل می آورند.

گل لاله که در اصل متعلق به ترکیه است، در “عصر لاله” ( ۱۷۳۰-۱۷۱۸ ) برای عثمانی های بلند مرتبه نمادی از زیبایی، ثروت و کمال بود. گل لاله در طرح های فرش ها، کاشی های مساجد بزرگ، ساختمان ها، لوگو ی تجارت ها و مناسبت هایی که اصالتا ترکیه ای هستند دیده می شود.

مسیر رفتن به پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان روزانه از ساعت ۷ صبح الی ۲۲:۳۰ باز بوده و ورودیه‌ی آن رایگان است. شما می‌توانید با اتوبوس‌های خط ۲۵E از ایستگاه تراموای «کاباتاس» به پارک امیرگان بروید. از جاده‌ی اصلی اسکله نیز با پای پیاده در عرض ۲۰ دقیقه می‌توانید به پارک برسید.

آدرس پارک امیرگان استانبول

Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul, Turkey

منبع

Wikipedia
Istanbul
golfamsafar

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *