معرفی کشورهای شمالی

روسیه

[table id=3 /]

جمعیت: ۱۴۳,۷۸۲,۳۳۸ نفر (July 2004 est.)

مشخصات کلی روسیه

[table id=3 /]

جغرافیای کشور روسیه
روسیه بزرگترین کشور دنیاست و بیش از ۱۰% کل مساحت بین دریای بالتیک و کوه های اورال را جلگه‌ی اروپای شمالی پوشانده که در جنوب آن کوههای نسبتاً کوتاه ارتفاعات مرکزی روسیه واقع است که از مرز اوکراین تا شمال مسکو امتداد دارد . کوه های اورال از شمال تا جنوب ۲۰۰۰ کیلو متر طول دارد و بخش اروپایی روسیه را از آسیا جدا می سازد . در شرق کوه های اورال جلگه‌ی وسیع سیبری غربی قرار دارد که قسمت اعظم آن را آبگیر رود اوب و شاخه هایش پوشانده است . فلات مرکزی سیبری – بین رودهای ینی سی و لنا – تا حدود ۱۷۰۰ متر ارتفاع دارد . آن سوی رود لنا کوه های شرق سیبری ، از جمله کوه های چرسکی و نیز شبه جزیره‌ی کامچاتکا قرار دارد . قسمت اعظم جنوب سیبری کوهستانی است . کوه های یابلونووی و استانووی از کنار آبگیر رود آمور ، که به ساحل اقیانوس آرام منتهی می شود و در جهت داخل سرزمین قد برافراشته اند . کوه های آلتای در جنوب دریاچه بایکال و در امتداد مرز مغولستان جای دارد . بین دریای خزر و دریای سیاه کوه های مرتفع قفقاز در مرز گرجستان و آذربایجان جای دارد . سرزمین کالینینگراد بین لهستان و لیتوانی در امتداد دریای بالتیک بخش جدا شده ای از روسیه است .

رودهای مهم : ینی سی ، اوب (یا ایرتیش ) ، آمور (یا آرگون) ، لنا ، ولگا ، آنگارا ، دوینا ، پچورا ، کاما . بلند ترین نقطه ‌: البروز (در مرز گرجستان) ، ۵۶۴۲ متر .

آب و هوا :‌روسیه از انواع مختلف آب و هوا برخوردار است ، ولی آب و هوای بیشتر کشور متنوع است و دمای آن به منتهی درجات می رسد . ناحیه‌ی قطبی شمال ، جلگه‌ی بی درخت و یخ زده ای است که زیر خاک آن تقریباً همیشه منجمد است . در جنوب این سرزمین قطبی ناحیه ای پوشیده از درختهای همیشه سبز هست که زمستانهای طولانی و سخت و تابستانهای کوتاه دارد . استپهای مناطق مترفع مرکز روسیه زمستانهای سرد ولی تابستانهای خشک و بسیار گرم دارد . ساحل دریای سیاه آب و هوای مدیترانه ای دارد .

شهرهای مهم: سن پترزبورگ (لنین گراد سابق), نووُسیبیرسک, یکاترین بورگ (سوردلوفسک سابق), چلیابینسک, اُمسک, کازان, اوفا, روستوف, وولگوگراد, کراسنوبارسک, ساراتوف, ورونژ, ولادیووستوک,
عضویت: ‌سازمان ملل متحد ، جامعه‌ی کشورهای مستقل مشترک المنافع ، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا .

 

تاجیکستان

نام رسمی آن جمهوری تاجیکستان است که در عرف بین‌الملل با TJK مشخص می‌شود. این کشور عضو کشورهای مستقل همسود (مشترک‌المنافع-CIS) نیز می‌باشد.

پایتخت تاجیکستان، شهر دوشنبه است که در سال ۱۹۲۴م. به عنوان پایتخت جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی تاجیکستان (در تابعیت جمهوری شوروی سوسیالیستی ازبکستان) انتخاب شده بود. این شهر تا سال ۱۹۲۹م. دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالین‌آباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیکستان تغییر نام داد.

حدود جغرافیایی

جمهوری تاجیکستان محصور در خشکی و در ۳۹ درجه شمالی و ۷۱ درجه شرقی، در آسیای مرکزی و غرب چین واقع شده است.

مساحت تاجیکستان ۱۴۳۱۰۰ کیلومتر مربع که ۱۴۲۷۰۰ کیلومتر مربع آن خاک و ۴۰۰ کیلومتر مربع آب است.

حداکثر طول این کشور از شرق تا غرب ۷۰۰ کیلومتر و از شمال تا جنوب ۳۵۰ کیلومتر است. طول مرزهای بشدت ناهموار تاجیکستان ۳۶۵۱ کیلومتر است که ۴۱۴ کیلومتر در شرق با چین، ۱۲۰۴ کیلومتر در جنوب با افغانستان، ۸۷۰ کیلومتر در شمال با قرغیزستان و ۱۱۶۱ کیلومتر در غرب با ازبکستان مرز مشترک دارد.

تاجیکستان بر روی کمربند زلزله‌خیز قرار گرفته است، از این رو بروز زلزله‌های سخت در این کشور امری طبیعی است. در بیشتر مرز جنوبی با افغانستان رودخانه آمو (پنج) و شعبه‌های آن قرار دارد که پنج رودخانه بوده و سرچشمه آن در افغانستان و تاجیکستان می‌باشد. بخشی از محدوده مرزهای شمالی و غربی تاجیکستان با ازبکستان مشخص نگردیده و این کشور اختلافات مرزی با قرغیزستان در مرزهای شمالی در ناحیه اسفره دارد و چین نیز ادعاهای مرزی داشت که اخیراً این مسأله میان دو کشور حل و فصل گردید.

آب و هوا

آب و هوای تاجیکستان قاره‌ای، نیمه استوایی و نیمه خشک و بخشی صحرایی است. در کوههای پامیر آب و هوا قطبی نیمه خشک می‌باشد و هوا به طور مؤثری منطبق با ارتفاعات تغییر می‌کند. وادی فرغانه و دیگر ارتفاعات به وسیله کوههای اطراف از هوای قطبی حفظ می‌شوند.

درارتفاعات کم، میانگین درجه حرارت بین ۲۳ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد در ماه ژوئیه و ۱ تا ۳ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در ماه ژانویه می‌باشد.

در پامیر شرقی، میانگین درجه حرارت در ماه ژوئیه ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد و میانگین درجه حرارت در ماه ژانویه ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر است.

در مناطق کوهستانی درجه حرارت در زمستان تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد زیر صفر کاهش می‌یابد. حد متوسط دما در ماه ژانویه در مرغاب واقع در کوههای بدخشان ۶/۱۹درجه سانتی‌گراد زیر صفر است.

زبان

زبان اصلی و رسمی تاجیکستان تاجیکی، زبان دوم روسی زبان سوم ازبکی و زبان غالب مورد استفاده تاجیکی و روسی است.

زبان تاجیکی ۸۰ % گویش کشور را در بر می‌گیرد و زبان روسی به عنوان زبان معاشرت بین اقوام و ملیت‌های گوناگون ساکن در تاجیکستان پذیرفته شده است. زبان تاجیکی در زمره زبان‌های ایرانی و لهجه‌های باستانی جنوب غربی فلات ایران محسوب می‌شود. زبان تاجیکی امروزه جای زبان روسی را که به طور عام در تاجیکستان استفاده می‌شد، گرفته است. زبان روسی نیز مخصوصاً در شهر دوشنبه هنوز هم کم و بیش استفاده می‌شود و زبان معاشرت بین ملیت‌های مختلف نیز است. زبان ازبکی نیز بعد از تاجیکی و روسی مقام سوم را در این کشور دارد.

آثار مهم تاریخی و فرهنگی تاجیکستان

تاجیکستان مانند ازبکستان آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

• پنج کنت، یکی از مهمترین مراکز باستانی آسیای مرکزی است که از نفوذ هنر ایرانی حکایت می کند. این شهر باستانی که اکنون از مراکز طراز اول مطالعات باستان شناسی و هنری آسیای مرکزی به شمار می رود و در ۵۶ کیلومتری شرق سمرقند واقع شده است، در زمان ساسانیان مرکز مهم بازرگانی و سوق الجیشی سرزمین سغدیان به شمار می رفت. در قرن ۸-۵ م این شهر از رونق فراوانی برخوردار بود. نقاشیهای دیوار قصر پنج گفت که به صورتی کاملا سالم به دست آمده از عالی ترین آثار نقاشی باقی مانده از دوران باستان است. یکی از این نقاشی های تالار ۴۱، تجسم کامل هفت خان رستم است که چند قرن بعد از ان شرح مبسوط آن را در شاهنامه می توان دید .

• مهمترین محل تاریخی تاجیکستان، آرامگاه رودکی در قریه پنج رودک از توابع سمرقند است که ساختمان کنونی ان در سال ۱۹۵۸ با حضور نمایندگان ۳۸ کشور از جمله ایران گشایش یافت.

• مزار خواجه علاءالدین محمد را می توان به عنوان یک اثر تاریخی مهم دیگر در جنوب «ده نو » نام برد.

• در قشلاق بابک واقع در پامیر، خانه ای به نام خانه کتاب وجود دارد که اکنون به صورت یک مرکز بازدید توریستی در امده است. این خانه در قرن گذشته توسط استاد علی محمد بخارا ساخته شده و تابلوهای آن به سبک مینیاتور سازی ایرانی به دست استادی به نام عبدالمطلب نقاشی شده و پیرامون اتاقها به اشعاری به زبان تاجیکی و فارسی از غلام نبی و مبارک قدم از شعرای محلی مزین شده است.

• در ۸ کیلومتری خجند که کمال الدین مسعود خجندی شاعر بزرگ پارسی گوی منسوب به آن است اخیرا رصد خانه ای قدیمی متعلق به قرون ۱ تا ۳ هجری کشف شده است.

• در آچیه تپه واقع در جنوب تاجیکستان، که آنرا گنجینه زیرزمینی شاهکار ها لقب داده اند، از چند سال قبل کاوش هایی توسط هیاتهای باستان شناسی مؤسسه تاریخ آکادمی علوم تاجیکستان صورت گرفته و تا کنون بسیاری از آثار قرون اولیه اسلامی در این کاوش ها به دست آمده است. هیات اعزامی زمین شناسی مؤسسه تاریخ آکادمی علوم تاجیکستان اخیرا در کوه های پامیر در ساحل راست رودخانه بازار دره به کشف شهری قدیمی نائل شده است در کاروانسرای آن مجموعه ای از سکه های فرغانه متعلق به یک هزار سال پیش، پارچه های مختلف و بیش از ۴۰ صفحه نسخه خطی فارسی به دست آمده است. در سالهای ۶۶ ـ ۱۹۵۶ هیات اعزامی آکادمی علوم تاجیکستان در منطقه کوهستانی پامیر در ناحیه بدخشان مجموعه ای از نسخه های خطی فارسی را کشف کرد. در میان نسخه های پیدا شده، شرح حال حسن صباح به قلم خود او، آفاق نامه ناصر خسرو، ام الخطاب از طوسی و آثار بسیاری درباره تاریخ و جغرافیای بدخشان که درهمان جا کتابت شده وجود داشت.

• یکی دیگر از آثار تاریخی تاجیکستان ،بقایای شهر باستانی حصار واقع در ۵ کیلومتری شمال غربی دوشنبه است. از این شهر فقط یک دروازه با دو برج دیده بانی که در بین دو کوه ساخته شده باقی مانده است.

• در فاصله ۵۰۰ متری این بنا ساختمان یک مسجد دو طبقه دیده می شود که سالها متروک بوده و اخیرا احیا شده است.

گرجستان

table

مساحت: ۶۹.۷۰۰ کیلومتر مربع

خط ساحلی: ۳۱۰کیلومتر

مختصات جغرافیایی: ۴۲ درجه شمالی و ۴۳ درجه و ۳۰ دقیقه شرقی

جمعیت : حدود ۶ میلیون نفر

پایتخت : تفلیس ( به معنای جای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس)

سایر شهرهای مهم : تفلیس، باتومی،کوتائیسی، گوری ، روستاوی ، پوتی ، ،تلاوی ، برجومی ، سیغناقی.نوکالاکوی …..

اگر هیچ تصویری از گرجستان در ذهن خود ندارید، بهتر است بدانید که گرجستان آمیزه ای از بهترین تجربه های گردشگری را برای شما خلق می کند. شما می توانید با سفر به این کشور رویایی با مردم صمیمی و خوش قلب، روستاهای زیبا، جنب و جوش شبانه در تفلیس و سواحل و طبیعی جذاب باتومی روبرو شوید. گرجستان طیف وسیعی از جاذبه و محصولات تفریحی و گردشگری را به شما ارائه می دهد.
به لحاظ موقعیتی گرجستان هم در اروپا و هم در آسیا واقع است اما مردم گرجستان خود را به عنوان بالکن اروپا معرفی می کنند و به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا می باشند و این توصیف واقعاً درست است؛ به نظر من بالکن جذاب ترین و زیبا ترین بخش ساختمان است. در صورتی که بتوانید با روح مردم و طبیعت گرجستان ارتباط برقرار کنید، منحصربفرد ترین تجربه زندگی تان را رقم خواهید زد.

اوضاع اقلیمی :

تنوع آب و هوایی واقعا در این کشورشگفت انگیز است. رشته کوههای میان مرز گرجستان و روسیه همچون سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است . شما میتوانید وسایل اسکی خود را بردارید و ساعت ها اسکی کنید و هرگاه خسته شدید در ساحل شنا کنید . دوسوم کشور گرجستان کوهستانی است . زیبا ترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد . گلستانی معروف در منطقه آجارا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهان جمع آوری شده، رشد و نمو میکنند. در این باغستان گیاه استرالیایی در کنار گیاه آفریقایی و آمریکایی در حال رشد و نمو می باشد و این بخوبی اثبات مینماید که شرایط اقلیمی این منطقه کاملا خاص و ویژه می باشد .

ساحل سحر آمیز :

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود . باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

چرا تور گرجستان را انتخاب کنیم ؟

بدون نیاز به ویزا
پرواز مستقیم ایرلاین گرجستان
عرضه تورهای با کیفیت و قیمت مناسب و واقعی
آب و هوای مطبوع و مناسب
استراحت در سواحل بسیار زیبای باتومی
هتل های با کیفیت

بلغارستان ( BULGARIA )

  

جدول

شهرهای مهم: پلوودیف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبریچ ( تولبوخین سابق ), شومت
مساحت: ۱۱۰,۹۱۲کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۳۵۴کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۴۳ درجه شمالی و ۲۵ درجه شرقی

بلغارستان (به بلغاری: България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ (در سال ۲۰۱۱ میلادی) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.

زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.

بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.

جغرافیا
در شمال این کشور جمهوری رومانی با ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک قرار دارد. در غرب با جمهوری پیشین یوگوسلاوی (صربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر و مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری) همجوار می‌باشد. در جنوب با کشور یونان (۴۹۸ کیلومتر) و ترکیه (۲۴۰ کیلومتر) هم‌مرز است. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

فرهنگ
عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه‌ای، اسلاوی و بلغار تشکیل شده‌اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور دیده می‌شود.

نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می‌شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی‌انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس‌دار) و توپان (طبل استوانه‌ای دو سر).

مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، همچنین شراب نیز از دیگر اقلام مهم صادراتی بلغارستان است، بلغارستان چهارمین صادرکننده شراب در جهان است، پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشد. جمهوری بلغارستان رسما کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتودکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است. ۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.

مردم، زبان، دین
٪۸۳/۹ جمعیت بلغارستان را بلغارها و ۱۰٪ را ترک‌ها و کولی‌ها تشکیل می‌دهند. بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک زبان آسیای میانه (احتمالا به همراه رگه‌های ایرانی) می دانند.همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند. کمتر از ۰/۱٪ درصد از مردم این کشور به ایدز مبتلا هستند. زبان رسمی کشور، بلغاری است اگرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند.

۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد. گسترش اسلام در بلغارستان را می‌توان در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی ریشه‌یابی کرد.

قزاقستان ( KAZAKHSTAN )

جدول

جغرافیای کشور قزاقستان
قزاقستان متشکل است از تختال کم ارتفاع (استپ) وسیعی در وسط آسیای میانه . در غرب جلگه های مجاور دریای خزرتا کمتر از سطح دریا ارتفاع دارد . ارتفاعات شامل رشته تپه هایی در شمال وسلسله کوهستانی شامل تین شان در جنوب و شرق است . قله خان تِنگری با ۶.۳۹۸ متر ارتفاع بلندترین نقطه‌ی کشور است . قزاقستان چندین دریاچه‌ی نمک دارد ، از جمله دریاچه‌ی آرال که به دلیل استفاده‌ی بیش از اندازه از آب رودهای منتهی به آن در حال کوچک شدن است . بیابانها شامل صحرای قیزیل قوم در شمال کشور ، قره قوم در مرکز و بارسوکی در شمال است .

رود مهم : سیر دریا ۳.۰۱۹ کیلو متر .

آب و هوا :‌ از خصوصیات آب و هوای قزاقستان ، زمستانهای شدیداً سرد و تابستانهای داغ است . میزان بارندگی پایین است و بین ۲۰۰ میلی متر در شمال تا ۵۰۰ میلی متر و بیشتر در جنوب شرقی متغیر و مقدار بارندگی در بیابانها ناچیز است .

شهرهای مهم: کارگاندا, چیمکنت, پاولودار, سمیپالاتینسک
مساحت: ۲,۷۱۷,۳۰۰کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: ۴۸ درجه شمالی و ۶۸ درجه شرقی

قزاقستان نهمین کشور جهان از نظر وسعت است. اما اغلب خاک این سرزمین وسیع را زمین‌های استپی و نیمه بیابانی پر کرده است.

مساحت این کشور دو میلیون و ۷۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع است و با کشورهای روسیه قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و چین هم‌مرز است. این کشور همچنین از جنوب غربی به دریای خزر متصل است. مرز این کشور با دریای خزر یک هزار و ۸۹۴ کیلومتر است.

از نظر جمعیت، قزاقستان شصت و دومین کشور جهان است.

وسعت زیاد این کشور سبب شده در هر کیلومتر مربع از قزاقستان شش نفر زندگی ‌کنند. در عین حال این کشور سه بازه زمانی را در خود جای داده است. پایتخت این کشور آلماتی است.

قزاقستان از عرضه کنندگان عمده‌ی مواد غذایی و مواد خام برای صنایع دیگر جمهوریهای شوروی سابق ، به ویژه روسیه است . انتقال به اقتصاد بازار هنوز آنچنان که باید شروع نشده است . قریب به نیمی از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند . مزارع بزرگ اشتراکی بر بروی استپهای شمال ، یک سوم برداشت غلات شوروی سابق را تأمین می کردند . دیگر جنبه های این بخش شامل پرورش گوسفند , خوراک دام , میوه , سبزی و برنج است . قزاقستان از لحاظ منابع طبیعی غنی است این منابع شامل زغال سنگ ، قلع ، مس ، سرب ، روی ، طلا ، کرومیت ، نفت و نیکل است . صنایع شامل آهن و فولاد ( در ناحیه‌ی زغال خیز کاراگاندا) , دارو سازی , فرآوری غذایی و سیمان است .

جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası)

بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است.

کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده‌است. تولید ناخالص داخلی آن در همین سال معادل ۷۲ میلیارد دلار (بر اساس ارزش اسمی) و بیش از ۹۷ میلیارد دلار (بر اساس قدرت خرید) بوده‌است که تولید ناخالص سرانه اهالی کشور را معادل به ترتیب ۷۸۵۰ و ۱۰۵۶۸ دلار می‌کند.

جمهوری‌ آذربایجان‌ با ‌۸۶۶۰۰‌ کیلومتر مربع مساحت‌ در جنوب‌ رشته‌ کوه‌های‌ قفقاز و شمال‌ رودخانه‌ ارس‌ درمجاورت‌ دریای‌ خزر واقع شده‌است.

این جمهوری همچنین در همسایگی کشورهای‌ ایران،‌ ارمنستان‌،‌ ترکیه،‌ گرجستان،‌ روسیه‌ و کشورهای‌ دیگر کناره‌ دریای‌ خزر،‌ ترکمنستان‌ و قزاقستان‌ قرار دارد.

جمهوری‌ آذربایجان‌ شامل‌ منطقه‌ خودمختار نخجوان‌ است‌ که‌ در غرب‌ ارمنستان‌‌، شمال‌ غرب‌ ایران‌ و شرق‌ ترکیه‌ قرار دارد‌.

شهرهای‌ مهم‌ آذربایجان‌ عبارتند از ‌ باکو، گنجه‌، آستارا، اردو باد، خال‌ کندی،‌ سومقاییت‌، شوشا،‌ شکی،‌ شیروان‌ و شاماخی‌.

حدود ‌۷۰‌ درصد مردم‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ شیعه‌ هستند و کلا۴/۹۳درصد مردم‌ این‌ کشور مسلمان‌ بوده‌ و ۸/۴درصد مسیحی‌ ارتدکس‌ و بقیه‌ پیرو ادیان‌ دیگر هستند.

۸۹‌ درصد مردم‌ این‌ کشور آذری‌ زبان‌ هستند ‌اما در کنار زبان‌ ترکی‌ آذری‌ (زبان‌ رسمی‌) زبان‌های‌ روسی‌،‌ ارمنی‌،‌ کردی‌،‌ تالشی‌،‌ یهودی‌،‌ و لزگی‌ نیز در این کشور رواج دارد.

منطقه‌ای‌ که‌ امروز جمهوری‌ آذربایجان‌ نامیده‌ می‌شود، در گذشته‌ به‌ نام‌ آلبانیای‌ قفقاز یا آران‌ و شیروان‌ نامیده‌ می‌شد و اصولاً آن‌ سوی‌ رود ارس‌ تا سال‌ ‌۱۹۱۸‌ هیچ‌گاه‌ نام‌ آذربایجان‌ نداشته‌است.

آب و هوا
میانگین بارش سالانه در جمهوری آذربایجان

دمای میانگین سالانه در جمهوری آذربایجان

از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است. به طوری که از ۱۱ ناحیه آب و هوایی ۹ گونه ناحیه در آذربایجان وجود دارد.[۱۵] درجه هوای متوسط در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق کشور تا ۶ سانتیگراد در زمستان و ۳۶ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی زمستانها تا ۹- در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد. پایین‌ترین دمای مطلق در اردوباد به میزان ۳۳- درجه سانتیگراد و بالاترین دمای مطلق در جلفا به میزان ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده‌است. به طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان، دامنه کوه‌های قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوه‌های تالش بسیار مرطوب هستند. بیشترین میزان بارش سالانه در لنکران و به میزان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر و کمترین میزان بارش سالانه به میزان ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیمتر در آبشوران روی می‌دهد. مناطق مرکزی شامل جلگه‌های وسیع مستعد کشاورزی است که توسط رود کورا و ارس آبرسانی می‌شوند.

جهانگردی
جمهوری آذربایجان در سالهای اخیر تلاشهای قابل توجه‌ای برای افزایش گردشگری خود داشته‌است. همچنین سال ۲۰۱۱درکشور آذربایجان سال گردشگری آذربایجان نمایده شد. کشور آذربایجان در سال ۲۰۱۰ میزبان بیش از دو و نیم میلیون گردشگر بوده‌است، در سالهای اخیر سهم گردشگری آذربایجان را بیشتر کشورهای اوکراین، قزاقستان، ایران، گرجستان، اردن، بحرین، آلمان، استرالیا، بلغارستان و فنلاند داشته‌اند. در سال ۲۰۱۲ جمهوری آذربایجان بیشترین گردشگر را در منطقه قفقاز پذیرا بوده است. در همین سال علی‌رغم اینکه ایران دو برابر جمهوری آذربایجان گردشگر پذیرفته اما درآمد گردشگری جمهوری آذربایجان در این سال بیش از دو برابر درآمد ایران بوده است.

میراث فرهنگی و معماری ملی و اسلامی از مهم‌ترین عامل‌های ثبات در جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود. این کشور به‌عنوان دومین کشور شیعه در جهان، با میراث‌های معماری، آداب و رسوم، تنوع‌های فرهنگی، انواع پوشاک، صنایع دستی، غذاهای سنتی و چشم‌اندازهای جغرافیایی و طبیعی از نظر جهانگردی قابل‌توجه بوده و همه‌ساله هزاران گردشگر خارجی را به سمت جمهوری آذربایجان جذب کرده که از نظر اقتصادی نیز تأثیر به‌سزایی در رشد اقتصادی این کشور داشته‌است.

ازبکستان

جمهوری ازبکستان کشوری در آسیای میانه است که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را به دست آورد.

این کشور از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است.

این منطقه از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح مسکونی بود. نشانه‌های زندگی مردم در این دوره زمانی در شهرهای سمرقند، خوارزم، تاشکند و بخارا یافت شده است.

در سده دهم میلادی، منطقه کنونی ازبکستان جزیی از قلمرو سامانیان بود. منطقه کنونی ازبکستان بعدها به ترتیب جزئی از حکومت‌های غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی، مغول، تیموری و ازبک شد.

در قرن نوزدهم امپراتوری روسیه سرزمین‌های خود را گسترش داد و آسیای میانه را تصرف کرد. به این ترتیب ازبکستان بخشی از شوروی شد.

ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان به شمار می‌آید. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است.

جمعیت ازبکستان
جمعیت جمهوری ازبکستان تقریباً ۳۱ میلیون نفر بوده، که از میان آن ۵۱ درصد جمعیت را شهرنشینان تشکیل می دهند. متوسط تراکم جمعیت در یک کیلومتر مربع ۶۵.۸ نفر می باشد. جمهوری ازبکستان از حیث تعداد جمعیت در میان کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از روسیه و اوکراین در رتبه سوم قرار دارد. اکثریت قریب به اتفاق جمعیت – حدوداً ۸۰ درصد ازبک ها هستند. ازبکستان کشوری چند ملیتی بوده، که در آن بیش از ۱۰۰ اقوام و ملل زندگی می کنند.

آب و هوا: شرایط طبیعی موجود سبب حاکمیت اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی در ازبکستان شده است، به همین دلیل بخش زیادی از سال، این کشور دارای آب و هوای گرم و خشک است. در طول تابستان درجه رطوبت نسبی هوا پایین و درجه حرارت بسیار بالاست، در حالی که در فصل کوتاه مدت زمستان، سرما و گرما بتناوب غلبه می یابد. در این فصل دوره های سرما دارای شدت زیاد است و برودت هوا غیرقابل تحمل می شود. در فصلهای کوتاه مدت بهار و پاییز هوا اعتدال بیشتری دارد.

پایتخت ازبکستان و بزرگترین شهر : تاشکند

زبان رسمی ازبکستان : ازبکی

واحد پول ازبکستان : سوم (UZS)

ازبکستان دارای چهارمین ذخیره بزرگ طلا در جهان است. این کشور سالانه ۸۰ تن طلا از معادن استخراج می‌کند که در دنیا هفتم است. ذخایر مس ازبکستان در جهان دهم و ذخایر اورانیوم آن دوازدهم است. تولید اورانیوم این کشور در دنیا هفتم است. ازبک‌نفته‌گاز، شرکت ملی گاز ازبکستان با تولید سالانه ٖ۶۰ تا ۷۰ میلیارد متر مکعب (۲٫۱ تا ۲٫۵ بیلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در دنیا یازدهم است. این کشور دارای ذخایر قابل توجه استخراج نشده نفت و گاز است: ۱۹۴ ذخیره هیدروکربوری در ازبکستان وجود دارد از جمله ۹۸ ذخیره گاز طبیعی و میعانات گازی.

ازبکستان دارای برابری قدرت خرید معادل $۳٬۸۰۰ است. تولید اقتصادی بر کالاها متمرکز است. در سال ۲۰۱۱ ازبکستان هفتمین تولیدکننده بزرگ و پنجمین صادرکننده بزرگ پنبه و هفتمین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان بود.

کشاورزی ازبکستان ۲۶٪ از نیروی کار را استخدام کرده و ۱۸٪ از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *