ویزای شینگن چیست؟

شینگن موافقت نامه‌ ای است که با آن مرز شش کشور اروپایی برداشته شد و امکان سفر بدون روادید بین این کشورها میسر شد. این پیمان در سال ۱۹۸۵ در لوکزامبورگ میان پنج کشور اروپای غربی منعقد شد و سایر کشورها رفته رفته به این پیمان پیوستند و امروزه ۲۶ کشور اروپایی تابع قوانین این پیمان هستند. در نتیجه، ویزای شینگن دارای اعتبار خاصی است.
این ۲۶ کشور عبارت اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس. البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزای شینگن ندارند و می توانند به مدت حداکثر۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

قوانین حوزه شینگن
پروسه آماده سازی یکی از بزرگ ترین بانک های داده ای جهان با نام«VIS » یا «ویزا ایفورمیشن سیستم» که از سال ۲۰۰۸ شروع به کار کرده حالا همه گیر شده و تقریبا همه ۲۵۰۰ کنسولگری کشورهای عضو شینگن در همه جای دنیا به این سیستم وصل شده اند.
۲۵۰۰سفارتخانه و کنسولگری کشورهای محدوده شینگن برای اجرای این امر به ماشین های عکسبرداری و هم انگشت نگاری دیجیتال تجهیز هستند. در سیستم تازه تمامی کشورهای عضو پیمان شینگن به داده های تقاضاکنندگان ویزا دسترسی دارند. افزون بر عکس و نیز داده های شخصی مرتبط با هر تقاضاکننده ای ویزای شینگن که وارد سیستم «وی آی اس» خواهد گردید داده های بیومتریکمثل اثر هر ۱۰ انگشت تقاضادهنده ویزا , در این بانک داده ای ثبت و ذخیره می شود.
« VIS » یکی از بزرگ ترین بانک های داده ای دنیاست. اتحادیه اروپا حدس زده است که داده های مرتبط با ۱۰۰ میلیون نفر که قسمتی از آنها اتباع ایرانی را نیز شامل می شود را در این بانک داده ای ثبت کنند. مرکز این بانک اطلاعداده ای بزرگ در دو شهر «استراسبورگ» و «سالزبورگ» در اروپا واقع شده و هر کشور عضو شینگن هم عهده دار اجرای سیستم ملی خودش است که بعد از اجرای آن به سیستم مرکزی « VIS » وصل می شود.
نخستین ورود با ویزای شینگن فقط برای کشورهایی که در تقاضا معین شده است.
راه اندازی کامل سیستم « VIS» در ناحیه موردنظر شینگن به معنای اجرای کامل قوانین «فرانتکس» (آژانس امنیتی مرکزی مرزهای خارجی اتحادیه اروپا) هم است.
به عنوان نمونه ویزاهای شینگن صادره از جانب کشورهای عضو تنها برای ورود به کشورهایی که برای آن صادر شده است اعتبار دارند و مسئولان مرزی در مرزهای شینگن می توانند جلوی ورود مسافرهایی که غیرمجاز را بگیرند. در واقع مسافران باید موقع تسلیم تقاضای ویزای خود اعلام کنند که قصد سفر به کدام یک از کشورهای محدوده شینگن را دارند و هدفشان از سفر چی است. صاحبان ویزا بعد از صادر دشن ویزا فقط می توانند به کشورهایی وارد شوند که در ویزای آنها مشخص شده است و در صورت تغییر برنامه سفر بعد از صادر شدن ویزا با خطر عدم دریافت مجوز ورود در مرزهای شینگن روبرو خواهند شد.
پس موقع تقاضای ویزا ی شینگنباید اسامی همه کشورهای محدوده شنگن که می خواهید به آنها سفر کنید را در فرم تقاضا وارد کنید تا با مشکل روبرو نشوید. نخستین کشور ورودی شما به محدوده شینگن باید یکی از کشورهایی باشد که هدف از مسافرت به آن را موقع تسلیم تقاضای تان در سفارتخانه اعلام کرده اید.

نکته های مهمی که باید موقع تقاضای ویزای شینگن و هم بعد از آن رعایت کنید:
در موقع تسلیم تقاضای ویزای شینگن اسم تمامی کشورهایی را که در مدت مسافرت خودتان می خواهید به آنها سفر کنید را در فرم تقاضا بنویسید. این اطلاعات در سیستم « VIS» به ثبت می رسد و در مرزهای ورودی شینگن به مسئولان مرزی داده می شود.
نخستین ورودت شما به مرزهای شینگن باید به وسیله کشوری باشد که در فرم تقاضای ویزای تان معین نموده اید و ار زوی آن ویزا را دریافت کرده اید. عض کردن مسیر ورودی می تواند در مرزهای شینگن مشکل ایجاد کند و در حادترین وضعیت باعث ابطال ویزا و بازگشت اجباری به کشور مبداء گردد.
پس از ورود به محدوده شینگن نخواهید توانست به تمامی کشورهای آن مسافرت کنید چرا که مابین کشورهای شینگن کنترل مرزی نیست. نکته مهم نخستین ورود به محدوده شینگن است که باید به وسیله کشوری باشد که هدف از مسافرت به آن به موقع تسلیم تقاضای ویزا ثبت شده است.
جدیدا برخی آژانسهای هواپیمایی در ایران به سفارش شرکتهای هواپیمایی حتی از فروش بلیط هواپیما به مسیر دیگری غیر از کشور شینگن صادر کننده ویزا به صاحبان ویزای شینگن ممانعت می کنند.
داشتن ویزا هرگز به معنای گارانتی و تضمین داخل شدن به منطقه شینگن نمی باشد و این مسئولان مرزی هر کشور هستند که تصمیم می گیرند به صاحب ویزا اجازه ورود بدهند و یا ویزای وی را ابطال کنند و از ورود وی به منطقه شینگن خودداری کنند.
کشورهای عضو محدوده شینگن عبارتند از: آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، اسپانیا، پرتقال، ایتالیا، یونان، اتریش، سوئد، دانمارک، فنلاند، لیختن اشتاین، نروژ، ایسلند، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، چک، اسلواکی، اسلوانی، مجارستان، مالت و سوئیس.